Czy zakup wody dla pracowników to koszty firmowe?

Czy zakup wody dla pracowników to koszty firmowe?

Czy zakup wody dla pracowników to koszty firmowe? Zapewnienie wody pitnej pracownikom to obowiązek pracodawcy. Zakup kawy, herbaty czy cukru dla pracowników w wielu firmach traktowany jest jak coś naturalnego. Latem (wraz ze wzrostem temperatury i pragnienia) mogą wzrastać również te wydatki. Czy można zaliczyć je do kosztów firmowych? Sprawdź!

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom zdatnej do picia wody lub innych napojów. Przepisy nie określą dokładnie, jakie mają to być napoje. W praktyce wielu pracodawców w trosce o zespół bierze na siebie zakup odpowiednich ilości wody mineralnej, herbaty, kawy itp.

Koszty uzyskania przychodów – czym są?

Koszty uzyskania przychodów to wydatki, których celem jest przyczynienie się do osiągania przychodów w firmie. Wydatki te muszą być racjonalne, gospodarczo uzasadnione i związane z prowadzoną działalnością. Do podatnika należy ich udokumentowanie i właściwe uzasadnienie. Dzięki temu koszty te można odliczyć od przychodu i tym samym zmniejszyć obciążenie podatkowe firmy, a konkretnie – podatek dochodowy.

Koszty zakupów na rzecz pracowników a koszty uzyskania przychodów

Koszty zakupów artykułów spożywczych na rzecz pracowników można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Do takich artykułów spożywczych zaliczamy także wodę. Podobnie, jeśli kupujesz pracownikom, kawę, herbatę, owoce czy słodycze. W końcu, kiedy kupujesz zespołowi takie drobne artykuły spożywcze, Twoi pracownicy mają lepszy nastrój i są zmotywowani do pracy, działają efektywniej, a to zdecydowanie przekłada się na większy przychód.

Koszt zakupów na rzecz pracowników a jednoosobowa działalność gospodarcza

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Pracujesz sam? Nie zatrudniasz nikogo? Wciąż możesz kupować do biura wodę, napoje i przekąski i wciąż możesz zaliczać te wydatki do kosztów uzyskania przychodów. W końcu wykorzystasz je, kiedy na spotkanie do firmy przyjdzie klient lub partner biznesowy, a takie miłe spotkania przy dobrej kawie bardzo korzystanie wpływają na zwiększenie przychodu.

Koszty reprezentacji – co to?

Koszty reprezentacji charakteryzują się okazałym i wystawnym charakterem. Do kosztów reprezentacji zaliczyć można usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów. Wobec tego nasuwa się pytanie:

Czy każdy zakup żywności będzie kosztem reprezentacji?

Otóż nie! Jeśli zakup żywności i napoi wiąże się z budowaniem pozytywnego wizerunku firmy– wówczas będzie to koszt reprezentacji. Dla przykładu – biznesowy obiad z kontrahentem będzie kosztem reprezentacji, a zakup wody dla pracowników do biura – już nie.

Koszty reprezentacji a VAT

Koszty reprezentacji nie należą do kosztów uzyskania przychodów, jednakże czasami można odliczyć od nich podatek VAT. Odliczenie VAT-u nie przysługuje w przypadku kosztów z zw. z usługami gastronomicznymi i hotelowymi.

A jeśli w biurze pojawi się kontrahent, czy możesz poczęstować go ciastkiem kupionym dla pracowników? Czy wówczas koszty uzyskania przychodów zmienią się w koszty reprezentacji? Spokojnie. Ciastko może zjeść i klient, i potencjalny klient, i partner biznesowy i pracownik, bez względu na rodzaj umowy, na podstawie której jest zatrudniony. Chyba że ma wysoki poziom cukru, wtedy zalecamy rezygnację z ciastek.

Udostępnij